W dniu 27-07-2019 doszło do spektakularnego wydarzenia naukowego. Po wielomiesięcznych przygotowaniach studenci z Koła Naukowego Silesian Aerospace Technologies działającego przy Instytucie Fizyki – Centrum Naukowo-Dydaktycznym – przeprowadzili udaną misję stratosferycznego lotu balonowego, będącego zalążkiem przyszłych prac zmierzających w kierunku stosowania technologii kosmicznych i badań satelitarnych. Opracowanie danych pomiarowych zebranych z aparatury umieszczonej na pokładzie będzie przeprowadzone w najbliższym czasie. Członkami koła są studenci różnych wydziałów Politechniki Śląskiej oraz z innych uczelni z regionu.