Zapraszamy na zdalne spotkanie wszystkich Uczniów oraz Studentów zainteresowanych studiowaniem na kierunku Geoinformatyka i Geologia Środowiska na Politechnice Śląskiej. Jeśli pasjonują Cię informatyka i nauki o Ziemi, jeśli jesteś ciekaw, jak wygląda miejsce, w którym będziesz studiować „od kuchni”, zapraszamy do nas! 

Podczas Dnia Otwartego oprócz zapoznania się z ofertą kształcenia, dowiesz się, m.in.: 

  • jaką rolę odgrywają bezzałogowe statki powietrzne w badaniach Ziemi 
  • na czym polegają praktyki zawodowe na naszym kierunku 
  • jak wyglądają nasze laboratoria i co się w nich bada 
  • czym zajmują się nasze koła naukowe 

Interesujesz się informatyką, geografią, geologią lub ochroną środowiska i chcesz podjąć studia związane z tą tematyką? Wpadnij! 

Czytaj więcej: Dzień Otwarty – Geoinformatyka i Geologia Środowiska

Prosimy o wypełnienie Ankiety

Drodzy uczniowie,

Politechnika Śląska, dzięki zaangażowaniu swoich pracowników związanych z dyscypliną naukową nauki o Ziemi i środowisku, uruchamia nowatorski, multidyscyplinarny kierunek studiów - Geoinformatykę i Geologię Środowiska. Są to pierwsze w Polsce studia łączące te dwie ścieżki kształcenia. Począwszy od 3 semestru w programie przewidziane są moduły przedmiotów obieralnych pozwalające studentowi na elastyczne dobieranie treści kształcenia. Przy uruchamianiu nowego kierunku studiów badamy rynek pracy, pod względem przyjęcia na praktyki i/lub zatrudnienia naszych absolwentów. Badania przeprowadzamy również wśród uczniów, aby sprawdzić, czy Geoinformatyka i Geologia Środowiska spotka się z ich zainteresowaniem.

Czytaj więcej: Ankieta - kierunek studiów Geoinformatyka i Geologia Środowiska

Już w najbliższy piątek 9 kwietnia o 10.00 Finał konkursy Młody Einstein. W finale weźmie udział 12 drużyn z całej Polski!

Trzymamy kciuki za naszych finalistów!

Zapraszamy wszystkich Uczniów oraz Studentów zainteresowanych podjęciem studiów na kierunku Fizyka Techniczna - Studia o Profilu Praktycznym oraz wszystkich pasjonatów fizyki i nauki na zdalny Dzień Otwarty Instytutu Fizyki Politechniki Śląskiej.

Spotykamy się 21 kwietnia o 10.00 na Zoomie.

 

Czytaj więcej: Dni otwarte Instytutu Fizyki

Dnia 20.01.2021 Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej przyznał patent na: „Sposób wytwarzania generatora piroelektrycznego”. Zgłoszenie patentowe P 430000 (data zgłoszenia: 2019.05.22). Rozwiązanie zostało opracowane w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego we współpracy z Katedrą Zaawansowanych Materiałów i Technologii. Autorami uzyskanego prawa są: dr inż. Krystian Mistewicz; dr hab. inż. Mateusz Kozioł, prof. Pol. Śl.; dr Marcin Jesionek, prof. dr hab. inż. Marian Nowak. Przedmiotem wynalazku jest sposób wytworzenia generatora piroelektrycznego przeznaczonego do zastosowań w energetyce do odzyskiwania energii cieplnej, szczególnie korzystnie ze źródeł niskotemperaturowych, a także w inżynierii chemicznej oraz inżynierii środowiska do zastosowań w procesach katalizy piroelektrycznej.

Studenckie Koło Naukowe γ-force powstało z inicjatywy studentów Instytutu Fizyki CND pragnących rozwijać swoje pasje i zainteresowania przyrodnicze. Koło zajmuje się badaniami interdyscyplinarnymi na pograniczu fizyki i nauk o Ziemi. W centrum zainteresowań koła znajdują się badania naukowe prowadzone z wykorzystaniem metod fizyki jądrowej do datowania dozymetrycznego osadów geologicznych, obiektów archeologicznych oraz badania geomorfologii przy pomocy naturalnych i sztucznych radionuklidów jak 238U, 222Rn, 40K 137Cs.

Gliwickie Laboratorium Datowania Luminescencyjnego jest wiodącym laboratorium w swojej dziedzinie. Laboratorium dysponuje najnowszym sprzętem pomiarowym umożliwiającym prowadzenie unikatowych badań w skali światowej. Kadra laboratorium aktywnie współpracuje na arenie międzynarodowej z wiodącymi ośrodkami.

csm Logo DLED 1544d91967Pomimo, że γ-force jest najmłodszym z kół naukowych, członkowie zaprezentowali wyniki swoich prac na międzynarodowej konferencji DLED2020 zorganizowanej przez Instytut Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka (Lipsk, Niemcy). Prace studentów dotyczyły między innymi emanacji 222Rn z materiałów referencyjnych z Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej oraz aplikacji internetowej μRate do obliczania dawki rocznej promieniowania jonizującego dla potrzeb datowania dozymetrycznego.

Trwa rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla nauczycieli akademickich oraz innych osób prowadzących zajęcia na uczelniach. Do szczepienia są uprawnione osoby urodzone po 31 grudnia 1955 roku.

Nauczyciele akademiccy Politechniki Śląskiej objęci rejestracją zapisują się na szczepienia przez formularz, który został rozesłany drogą mailową.

Zapisy potrwają do 18 lutego (tj. czwartek). Lista pracowników biorących udział w szczepieniach będzie przekazana do systemu POL-on, a następnie do NFZ.

Czytaj więcej: Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla nauczycieli akademickich

Fizyka Techniczna

Zapraszamy do studiowania na kierunku „Fizyka Techniczna” (studia I stopnia o profilu praktycznym) prowadzonym w Instytucie Fizyki – Centrum Naukowo Dydaktycznym.

Geoinformatyka i Geologia Środowiska

Od roku 2021 w Instytucie Fizyki – Centrum Naukowo Dydaktycznym uruchamiany jest nowy kierunek studiów I stopnia o profilu ogólnoakademickim „Geoinformatyka i Geologia Środowiska”

Studenckie Koło Naukowe GOLF

Grupa Osób Lubiących Fizykę

GOLF na FB

Stacja meteo - pomiary

Studenckie Koło Naukowe SAT

Silesian Aerospace Technologies

SAT na FB

Początek strony