Tomasz Goslar, dr hab. nauk fizycznych, inż., profesor Nauk o Ziemi.

Studia wyższe na kierunku fizyka techniczna odbyłem w latach 1976-1981, a po ich ukończeniu, prowadziłem w Gliwickim Laboratorium Radiowęglowym prace badawcze z dziedziny geochronologii, a także badania mechanizmów szybkich zmian klimatu u schyłku epoki lodowej. Za te ostatnie, w 2014r. otrzymałem Nagrodę Fundacji Na Rzecz Nauki Polskiej (zwaną „polskim Noblem”). Z wykształceniem fizyka i inżyniera, oraz praktyką badawczą geochronologa, zbudowałem laboratorium radiowęglowe w Poznaniu, które od powstania w roku 2001 wykonało ponad 110000 analiz wieku radiowęglowego dla niemal 4000 archeologów i geologów z ponad 70 krajów całego świata, i obecnie jest jednym z największych tego typu ośrodków w Europie. Jestem pracownikiem Wydziału Fizyki Uniwersytetu im. A. Mickiewicza a także Fundacji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Film z serii "Wybitne Postacie Uniwersytetu", wyprodukowany przez Studio Filmowe UAM.

Pewien spec od ce-czternaście, na Rubieży,
Lat piętnaście ce-czternaście w kółko mierzył,
A wciąż wierzył, że podejście doń ma świeże,
Choć najstarsze mu raporty, na papierze,