Studenckie Koło Naukowe γ-force powstało z inicjatywy studentów Instytutu Fizyki CND pragnących rozwijać swoje pasje i zainteresowania przyrodnicze. Koło zajmuje się badaniami interdyscyplinarnymi na pograniczu fizyki i nauk o Ziemi. W centrum zainteresowań koła znajdują się badania naukowe prowadzone z wykorzystaniem metod fizyki jądrowej do datowania dozymetrycznego osadów geologicznych, obiektów archeologicznych oraz badania geomorfologii przy pomocy naturalnych i sztucznych radionuklidów jak 238U, 222Rn, 40K 137Cs.
Gliwickie Laboratorium Datowania Luminescencyjnego jest wiodącym laboratorium w swojej dziedzinie. Laboratorium dysponuje najnowszym sprzętem pomiarowym umożliwiającym prowadzenie unikatowych badań w skali światowej. Kadra laboratorium aktywnie współpracuje na arenie międzynarodowej z wiodącymi ośrodkami.
Pomimo, że γ-force jest najmłodszym z kół naukowych, członkowie zaprezentowali wyniki swoich prac na międzynarodowej konferencji DLED2020 zorganizowanej przez Instytut Antropologii Ewolucyjnej im. Maxa Plancka (Lipsk, Niemcy). Prace studentów dotyczyły między innymi emanacji 222Rn z materiałów referencyjnych z Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej oraz aplikacji internetowej μRate do obliczania dawki rocznej promieniowania jonizującego dla potrzeb datowania dozymetrycznego.
Dnia 20.01.2021 Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej przyznał patent na: „Sposób wytwarzania generatora piroelektrycznego”. Zgłoszenie patentowe P 430000 (data zgłoszenia: 2019.05.22). Rozwiązanie zostało opracowane w Zakładzie Fizyki Ciała Stałego we współpracy z Katedrą Zaawansowanych Materiałów i Technologii. Autorami uzyskanego prawa są: dr inż. Krystian Mistewicz; dr hab. inż. Mateusz Kozioł, prof. Pol. Śl.; dr Marcin Jesionek, prof. dr hab. inż. Marian Nowak. Przedmiotem wynalazku jest sposób wytworzenia generatora piroelektrycznego przeznaczonego do zastosowań w energetyce do odzyskiwania energii cieplnej, szczególnie korzystnie ze źródeł niskotemperaturowych, a także w inżynierii chemicznej oraz inżynierii środowiska do zastosowań w procesach katalizy piroelektrycznej.
Trwa rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla nauczycieli akademickich oraz innych osób prowadzących zajęcia na uczelniach. Do szczepienia są uprawnione osoby urodzone po 31 grudnia 1955 roku.
Nauczyciele akademiccy Politechniki Śląskiej objęci rejestracją zapisują się na szczepienia przez formularz, który został rozesłany drogą mailową.
Zapisy potrwają do 18 lutego (tj. czwartek). Lista pracowników biorących udział w szczepieniach będzie przekazana do systemu POL-on, a następnie do NFZ.
Czytaj więcej: Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla nauczycieli akademickich
W grudniu 2020 roku odbyła się ósma edycja konferencji Environmental Protection & Energy Conference (EPAE). W tym roku w konferencji wzięło udział 104 badaczy i młodych naukowców z całego świata. Uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje prace w trzech blokach tematycznych: Environmental, Energetic i Technological Advances. Pani mgr inż. Barbara Benisiewicz, doktorantka z Zakładu Geochronologii i Badań Izotopowych Środowiska Instytutu Fizyki, za prezentację pt. „The use of modelling tools to test environmentally friendly cachment management scenarios reducing erosion and sediment transport” otrzymała wyróżnienie.
Prosimy o wypełnienie Ankiety
Drodzy uczniowie,
Politechnika Śląska, dzięki zaangażowaniu swoich pracowników związanych z dyscypliną naukową nauki o Ziemi i środowisku, zamierza uruchomić nowatorski, multidyscyplinarny kierunek studiów - Geoinformatykę i Geologię Środowiska. Są to pierwsze w Polsce studia łączące te dwie ścieżki kształcenia. Począwszy od 3 semestru w programie przewidziane są moduły przedmiotów obieralnych pozwalające studentowi na elastyczne dobieranie treści kształcenia. Przy uruchamianiu nowego kierunku studiów badamy rynek pracy, pod względem przyjęcia na praktyki i/lub zatrudnienia naszych absolwentów. Badania przeprowadzamy również wśród uczniów, aby sprawdzić, czy Geoinformatyka i Geologia Środowiska spotka się z ich zainteresowaniem.
Czytaj więcej: Ankieta - kierunek studiów Geoinformatyka i Geologia Środowiska
Dyrekcja Instytutu Fizyki CND zaprasza wszystkich pracowników i studentów na Otwarte Seminarium Naukowe, które odbędzie się 10-02-2021 o godz. 15:00 w formie zdalnej za pośrednictwem platformy Zoom.
Wykład p.t. „Wearable and Implantable Nanogenerators for Biomedical Applications” wygłosi Prof. Xudong Wang, Department of Materials Science and Engineering, University of Wisconsin-Madison, USA
Drodzy Uczniowie szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych!
Jeśli interesuje Was nauka i fizyka w ujęciu praktycznym oraz lubicie działać, eksperymentować i twórczo myśleć - nasz konkurs jest właśnie dla Was! Jeśli chcecie wziąć udział w naszym konkursie przygotujcie w domu lub w szkole pracę konkursową z zakresu fizyki lub z pogranicza fizyki i innych dziedzin. Praca konkursowa może być przygotowana w formie modelu, makiety, doświadczenia, pokazu, eksperymentu, urządzenia elektrycznego, urządzenia mechanicznego, projektu badawczego lub kombinacji tych elementów. Temat zależy wyłącznie od Was a jedynym ograniczeniem jest Wasza wyobraźnia! Na zgłoszenia czekamy do 19 marca.
Szczegóły znajdziecie w Regulaminie oraz dokumentach dostępnych poniżej.
Wszelkie pytania kierujcie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Do zobaczenia na konkursie!
Regulamin konkursu Młody Einstein 2021
Załącznik nr 1 Oświadczenie osoby niepełnoletniej
Załącznik nr 2 Oświadczenie osoby pełnoletniej
Załącznik nr 3 Oświadczenie dla opiekuna (nauczyciela)
Załącznik nr 4 - Formularz zgłoszeniowy
Od roku akademickiego 2017/2018 w Instytucie Fizyki – Centrum Naukowo Dydaktycznym został uruchomiony nowy kierunek studiów I stopnia o profilu praktycznym „Fizyka Techniczna”.
Silesian Aerospace Technologies